Obec Zaječov

OBEC ZAJEČOV

  ZOBRAZIT MENU

Aktuálně se nacházíte zde

Obsah stránky

Historie obce

Společné dějiny obcí Zaječova a Kvaně se začaly psát l. ledna 1976, kdy bylo provedeno jejich administrativní sloučení. Dějiny osady Zaječova jsou spojeny s klášterem ve Svaté Dobrotivé, od jehož zakladatele Oldřicha Zajíce z Valdeka se odvíjí jejínázev. Ten je poprvé doložen až roku 1578. Původně se lokalita jmenovala Ostrov a v její blízkosti byl klášter založen. Součástí Zaječova je od doby svého vzniku v roce 1676 osada Nová Ves. Datum založení obce Kvaně nelze přesně určit. Jeden z výkladů názvu obce souvisí s dolováním železných rud v okolí a jejím zpracováním, tavením a kováním. Odtud byl jen krok ke vzniku názvu Kvaně. Celá lokalita je známá pod názvem Svatá Dobrotivá; ten byl uváděn i na turistických mapách a poštovní razítka nesla toto označení až do roku 1960. Ve skutečnosti ji ale tvořil pouze klášter, kostel, škola a pošta. Obživu místní obyvatelé nacházeli v zemědělství, ve zdejších dolech na železnou rudu a v profesích s jejím zpracováním spojených. Doklady o dolování železné rudy pochází již z doby založení kláštera. Známá vysoká pec „Klášterská" byla postavena v roce 1614. V druhé polovině 18. století byla postavena nová vysoká pec. Nedostatek kvalitní rudy vedl roku 1817 k jejímu zrušení.         

  

Za zmínku stojí krátké období od 31. prosince 1868, kdy zbirožské panství zakoupil pruský podnikatel, vizionář a „železniční král" dr. Bethel Henry baron Strousberg. Narodil se v roce 1823 ve východopruském Neidenburgu v rodině obchodníka. Jmění získal úspěšnou pozemkovou transakcí a začal podnikat především v železniční dopravě tou dobou se silně rozvíjející. Do Zbiroha jej přivedla zejména naleziště železných rud v okolí a možnost jejich využití k výrobě železa a následně k výrobě kolejnic, lokomotiv, vagónů atd. V roce 1873 však padla vídeňská burza a s ní i veškeré akcie rozprodané mimo jiné i vlastním zaměstnancům. K tomu se přiřadily další problémy, týkající se zejména jeho podnikatelských aktivit na východě v Rumunsku a Sedmihradsku. Jeho zbirožský železářský komplex přišel roku 1875 do konkurzu, ale nestačil uspokojit věřitele. V roce 1877 byl v Petrohradě zatčen a odsouzen do vězení pro dlužníky. Po dvou letech věznění se vrátil do Berlína, kde v roce 1886 skonal. Rozpad uvažovaného hutního komplexu byl dovršen v roce 1879, kdy zbirožské panství zakoupil hrabě Colloredo-MansfeId a to bez hutí. V té do­bě měl hrabě problémy s hutěmi na svém dosavadním panství Dobříš. Jednotlivé hutní provozy byly rozprodány různým zájemcům, kteří ve většině případů ne­byli schopni udržet v provozu to, co již bylo dříve vybudováno, natož uskutečnit odvážné záměry baronovy.Potom se zde rozšířila domácká výroba cvočků, a to hlavně ve druhé polovině.

V brdských lesích se také nalézá hrad Valdek, sídlo zakladatelů Svaté Dobrotivé. Dnes tato neudržovaná kulturní památka ve vlastnictví státu pomalu pustne. Přes hrad Valdek, přes osadu Křešín a krásným lesnatým okolím obce Felbabka je možné dojít až na vrch Plešivec, kde bylo keltské hradiště. Odtud je krásný rozhled. Směrem z Hořovic v úrovni Komárova je osada Mrtníky s farou a zajímavým kostelíkem. Tam je pohřbena i Hedvika z Valdeka. Na druhou stranu směrem za Strašicemi jsou hrady Drštka, Homberk, dnes již nepatrné zbytky Vimberku a o něco dále Lopata. Dále pod Padrfským rybníkem ve vsi Teslíny býval klášter, zničený za husitských válek.

Centrem zdejší oblasti jsou Hořovice. Ve městě je přístupný státní zámek z po­čátku 18. století. Z dalších pamětihodností je nutno jmenovat tak zvaný starý zámek, stojící na místě gotického hradu a ve vesničce Záluží u Hořovic taktéž hradní zříceniny.

V samotném 5 km vzdáleném Komárově se dochovaly zbytky Pešíkovské tvrze a několik památek na dnes již zaniklou zručnost zdejších slévačů. Na náměstí je umístěn litinový sloup odlitý na zemskou výstavu v Praze r. 1891. Ostatní výrobky jsou umístěny ve zdejším muzeu železářství.
Návštěvu Svaté Dobrotivé je možné spojit s výletem k nedalekým hradům Žebráku, Točníku a zámku v Hořovicích, nebo slavných měst Příbram a Rožmitál.
 
Josef Švandrlík


Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 13.01

Oznamujeme občanům, že kdo nenahlásil stav vodoměru ke konci roku potřebujeme danou informaci sdělit nejpozději do zítřejšího dne a to telefonicky nebo na email zajecov@zajecov.cz

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< leden 2022 >>
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Informační systém

Patička stránky