Obsah stránky

27. ledna - významný den - Den památky obětí holocaustu

Zveřejněno: sobota, 26. leden 2019 | Ostatní
27. ledna - významný den - Den památky obětí holocaustu

Tragédie jedné rodiny

 

22. ledna 1942 se v koncentračním táboře Terezín ocitl zaječovský obchodník Maxmilián Löwy s manželkou Hildou, se kterou se 26. 12. 1920 v Mostu oženil, a s dcerami Ruth a Evou.

Max Löwy odjel transportem č. S-383 dne 22. ledna 1942 z Plzně stejně tak, jako jeho manželka a dcery. Ty však byly naloženy téhož dne do transportu č. S-382. V každém transportu bylo 1000 osob.

Jak takový transport vypadal? A co se asi v hlavách honilo manželům se dvěma malými dcerkami? A co samotné děti ve věku 5 a 7 let? Příšerná představa!!

Před samotnou deportací byli všichni internováni několik dní v budově Sokola Plzeň ve Štruncových sadech. Stovky lidí trávili noci v hlavním sále a v přilehlých prostorách. Spali na slamnících na zemi, šlapali po sobě. 22. ledna je k vlakům po skupinách seřazených do čtyřstupů odváděly ozbrojené německé strážní oddíly. Každý měl na krku cedulku se jménem, s písmeny označujícími transport a osobním číslem. Stejné označení měla i příruční zavazadla, v kterých si vezli všechen svůj majetek – oblečení, osobní věci a potraviny na několik dní. Vše do 50 kg na osobu.

Po mnoha hodinách dojel vlak na nádraží v Bohušovicích, dva a půl kilometru od Terezína. Odtud šli pěšky do Terezína, doprovázeni českými strážníky. Někteří staří a nemocní byli odvezeni nákladními auty. Po příchodu do Terezína byly rodiny rozděleny a ubytováni ve vyklizených kasárnách. Zvlášť byli ubytováni práceschopní muži, zvlášť ženy s dětmi do dvanácti let, zvlášť staří lidé a nemocní. Lidé spali na slámě na holé zemi.

Jak jsem psal, byla celá zaječovská rodina přepravena 22. ledna 1942 do Terezína. Panu Löwymu bylo necelých 50 let, jeho manželce 45 let. Jistě doma pomalu připravovali oslavu jeho 50. narozenin, které by připadly na 23. červenec toho roku. Nejenže je neoslavili, pan Max Löwy se jich nedožil. Dle úmrtního listu, vystaveného s německou pečlivostí, zemřel dne 7. června 1942 v nemocniční kapli. Jako příčina smrti je lékařem dr. Schönfeldem uveden nádor jater.

V Terezíně tedy zůstala manželka s dcerami. Dozvěděla se vůbec o smrti svého manžela? Jisté je, že po jeho smrti zůstala paní Hilda s dcerami v Terezíně ještě jeden a půl roku. Až v prosinci 1943 si všechny v transportu č. Ds-14779 dojely pro svoji smrt v plynové komoře do Osvětimi. Doklady o jejich úmrtí se nezachovaly. Němci před svým útěkem z Osvětimi všechny doklady zlikvidovali. Dceři Ruth bylo v té době přes devět let, Evě necelých 7 roků, jejich mamince Hildě 46. Celá rodina pana Maxmiliána Löwyho byla vyvražděna.


Z.K.

Prohlášení o přístupnosti   |   Odběr novinek   |   Kontakty
Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Používáme soubory cookies. Svůj souhlas můžete změnit v nastavení souhlasu s využitím cookies.